EDWARD GUZIAKIEWICZ


   Edward Guziakiewicz, Hurysy z katalogu

Edward Guziakiewicz, Hurysy z katalogu

Powieść przenosi nas w odległą przyszłość, w której podróże międzyplanetarne nie stanowią problemu. Ludzie mieszkają nie tylko na Ziemi, ale w całym Układzie Słonecznym. Raoul, po latach służby w Siłach Kosmicznych Układu, osiada na Dianie, planecie utworzonej z Pasma Planetoid. Tam wiedzie beztroski żywot. Stać go na różne fanaberie. Jedną z nich jest Afrodyta, przepiękna dziewczyna — android. Przeżywa dzięki niej miłosne uniesienia, jakich dotąd los mu poskąpił. Jest człowiekiem majętnym, bo przez przypadek odkrył złoża retelitu, tworzywa o zagadkowym pochodzeniu pozaukładowym, mogącego służyć do wyrobu eliksiru młodości. Przez retelit właśnie stał się wrogiem numer jeden tajemniczego starca Grooma, który za wszelką cenę stara się odmłodzić. Czy Afrodyta i Iryda — druga superpiękna partnerka Raoula, uratują go z opresji i wyjdą cało z zasadzek sprokurowanych przez zbirów potwora z odległego księżyca Jowisza, Ganimedesa?» Edward Guziakiewicz, Hurysy z katalogu, AUDIOBOOK, czyta Roch Siemianowski, Wydawnictwo Storybox.pl, Piaseczno 2015, 09:44:00


   Edward Guziakiewicz, Winda czasu

Edward Guziakiewicz, Winda czasu

Kosmos jest nieprzenikniony i nieogarniony, zadziwia swym ogromem, złożonością budowy i bogactwem zjawisk. Człowiek jest w nim nieledwie maleńką mrówką, nie będącą w stanie przebić się myślą przez sekrety odwiecznego Zegarmistrza świata, zazdrośnie strzegącego swych tajemnic. Pozostaje mu więc wyobraźnia... Intryguje nas nie tylko to, jak powstał wszechświat i jak przebiegała jego trwająca miliony lat ewolucja, ale również to, czy obok gatunku Homo sapiens jest w nim miejsce dla innych istot rozumnych. A obok zapierających dech wypraw przez lodowate przestrzenie galaktyk i ich gromad, marzą nam się również nieprawdopodobne podróże w czasie.

Ta powieść jest w jakimś sensie wehikułem czasu. Oferuje wyprawę ścieżkami historii w towarzystwie neogeneran, tajemniczych przybyszy z nieznanych stron kosmosu — od epoki jurajskiej po przyszłe tysiąclecia dziejów.


» Edward Guziakiewicz, Winda czasu, E-book w PDF, Virtualo 2014, ss. 290, EPUB, MOBI, E-bookowo 2015


   Edward Guziakiewicz
   Zdrada strażnika planety


Edward Guziakiewicz, Zdrada strażnika planety

Napisana lekko archaizującym językiem powieść przenosi czytelnika do starożytności. Jej akcja toczy się w 475 r. p.n.e. najpierw w Tracji (na terenach dzisiejszej Bułgarii), potem w ukrytym w masywie Olimpu skarbcu, by wreszcie znaleźć ciąg dalszy w Attyce (Grecja). Na Ziemi rozbija się statek kosmiczny z przedstawicielami obcej cywilizacji, a z katastrofy uchodzą z życiem jedynie nieliczni przybysze. Obecność wrytego w grunt goliata odnotowują nie tylko pobliscy prymitywni Trakowie. Na planecie zagościł bowiem ktoś znacznie potężniejszy, kto losy kilku niezwykłych rozbitków pragnie związać z własnymi. To zagadkowy kosmita, tytułowy strażnik planety. Nici intrygi sięgają daleko w kosmos i rozstrzyga się przyszłość Ziemi.

Fantastyka jest tu ujęta w ramy powieści historycznej, a narracja i dialogi są podporządkowane jej stylistycznym wymogom. Jednak realia greckiego antyku i odwołania do panteonu greckich bóstw nie gryzą się z technologicznym potencjałem potężnej pankosmicznej rasy. Jej przedstawiciele, na swój sposób nieśmiertelni, potrafią to samo, co mityczny Zeus z Olimpu i inni bogowie. A nawet więcej.


» Edward Guziakiewicz, Zdrada strażnika planety, E-book w PDF, Virtualo 2014, ss. 275, EPUB, MOBI, E-bookowo 2015


   Edward Guziakiewicz, A jeśli jutra nie będzie

Edward Guziakiewicz, A jeśli jutra nie będzie

Powieść ta należy do nurtu postapokaliptycznego w fantastyce. Akcja toczy się współcześnie w USA. Po ataku zabójczego wirusa z kosmosu przy życiu pozostaje niespełna dwa procent ludzi na Ziemi. Czy to kres cywilizacji? Co z pozostawionymi bez obsługi elektrowniami atomowymi?

Nastolatki z Florydy usiłują przetrwać w obliczu totalnego zagrożenia i odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Głównym bohaterem jest Oscar Moore, uczeń szkoły średniej w West Palm Beach. Towarzyszą mu rówieśnicy. Pozostali przy życiu nieliczni starsi mieszkańcy miasta, których wirus oszczędził, organizują się, by stanąć na nogi. Na pierwszy rzut oka radzą sobie całkiem nieźle. Powstają komitety ocalenia publicznego.

Powieść ukazuje mniej znane dorosłym oblicze nastolatka i jego zachowania w ekstremalnych warunkach. Ma ona także drugie dno. Wiąże się ono z kalendarzem Majów i zapowiadanym przez nich czwartym końcem świata, który miał przypaść 21 grudnia 2012 r.


» Edward Guziakiewicz, A jeśli jutra nie będzie, Sandomierz 2015, ss. 250, PDF, EPUB, MOBI, Legimi 2016


   Edward Guziakiewicz, Obcy z Alfy Centauri

Edward Guziakiewicz, Obcy z Alfy Centauri

To najbliższe naszemu Słońcu skupisko gwiazd. Alfa Centauri jest układem podwójnym, utworzonym przez dwa obiegające się słońca — Tolimana A i Tolimana B. Tym gwiazdom bliźniaczym towarzyszy nieco luźniej z nimi związana Proxima Centauri, oddalona od Ziemi o zaledwie 4,3 roku świetlnego.

Akcja powieści przenosi czytelnika w niedaleką przyszłość — do drugiej połowy XXI wieku. Obok dorosłych bohaterami toczących się zmagań z losem są nastolatki, a z wątkiem fantastyczno-naukowym wiąże się wątek sensacyjno-szpiegowski. W fabułę wplatają się dzieje dwóch potężnych obcych cywilizacji, w tym tytułowej — z Alfa Centauri.

Wydawnictwo «Dreams» w ten sposób zachęca do lektury:

Ziemi grozi zagłada. Zbliża się do niej czarna dziura. Obcy, reprezentujący osobliwą, pochodzącą z zupełnie innego wymiaru wszechświata cywilizację, dawno temu przewidzieli ten niewyobrażalny kataklizm. Kilkuset z nich żyje na naszej planecie. Służby specjalne Ziemi mają ich na oku. Konfrontacja wydaje się nieunikniona. Czy Ziemianie i obcy zdołają uchronić się przed katastrofą? Powieść pełna zagadek i zwrotów akcji, obfitująca również w wątki miłosne, winna zadowolić nie tylko miłośników science fiction.» Edward Guziakiewicz, Obcy z Alfy Centauri, Wydawnictwo DREAMS, Rzeszów 2011, ss. 320


   Edward Guziakiewicz, Radosny świat Mireczki

Edward Guziakiewicz, Radosny świat Mireczki

Na tę książeczkę składa się dwanaście tekstów, po jednym na każdy miesiąc. Bohaterem wszystkich opowiadań jest kilkuletnia dziewczynka, sympatyczna Mireczka, pojmująca świat z właściwą dziecku filozofią życia. Kilka z tych opowiadań zamieścił przed laty na swych łamach pallotyński «Mały Apostoł».

Książeczka jest adresowana do czytelników w wieku przedszkolnym i starszych. Jest to już drugie jej wydanie, tym razem w twardych okładkach i z ilustracjami Anny Tomaszek-Walczak.


Z tylu okładki bohaterka utworów tak oto zachęca do lektury:


«Mam kilka lat, wiatr we włosach, tuzin pytań, wielką wyobraźnię, nie wspomnę o... pomysłach! Sądzę, że gdyby tata wyburzył w domu sufit, to mogłabym zamieszkać z żyrafą. A co w razie deszczu? Hm... podałabym jej parasol! Wiem, jak sadzić grzyby. Wy nie wiecie? Zwyczajnie! Trzeba buty taty zakopać w piasku, a na nie położyć kapelusze lalek! A czy domyślacie się, po co uczyłam chodzić pluszowego misia? Oczywiście by go zabrać ze sobą na basen! A tego, jak zrobić latawiec, już wam nie zdradzę.

Powiem tylko, że każdy dzień można spędzić ciekawie.»


» Edward Guziakiewicz, Radosny świat Mireczki, Wydawnictwo DREAMS, Rzeszów 2011, ss. 96


 

Edward Guziakiewicz


Zamiłowania i pasje

•   Fantastyką interesował się od późnych klas szkoły podstawowej. Czytywał prawie wszystko, co ukazywało się drukiem. Jest ona jego hobby, z racji zamiłowania do przedmiotów ścisłych, matematyki i fizyki.

•   Zajmuje go antropologia, historia filozofii i teologii, chętnie sięga po opracowania, związane ze współczesną hermeneutyką naukową. W zainteresowaniach historycznych zorientowany na starożytność, szczególnie na Bliski Wschód (biblijny Izrael).

•   Zamiłowanie do przedmiotów ścisłych zaowocowało ponadto zainteresowaniem językami programowania. Autor jest więc również webmasterem i webdesignerem oraz administratorem stron internetowych.