Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Brzydkie kaczątko

Starsza ode mnie o rok siostra jest bardziej przedsiębiorcza. Ma afirmatywny stosunek do życia i wszystko jej się udaje, do czego by się nie zabrała. Ukończyła college, dobrze zna język angielski i szaleje po Europie. Boże, gdzie ona nie była?! Ostatnio znowu wyjechała do Londynu, gdzie ma przyjaciół i gdzie ma szansę sporo zarobić. Wypadam przy niej — niestety — jak brzydkie kaczątko. Studiuję prawo, które moim znajomym wydaje się nudne i mdłe, a wysiaduję w bibliotekach naukowych, tonąc w książkach. I nie potrafię zwrócić na siebie niczyjej uwagi. Nie mam nawet chłopaka. Czy nie powinnam czuć się pokrzywdzona przez los?

Regina, l. 21

Myślę, że nie. Każdy drepcze przez życie własną ścieżką, trzymając się swego powołania i posiadanych talentów. Nie musisz powielać wyborów starszej siostry, ani brać z niej przykładu. Masz na pewno zalety, których ona nie ma, a z faktu, że cechuje cię bardziej pasywny stosunek do życia, nie wynika, że do niczego nie dojdziesz. Za kilka lat — jak przypuszczam — będziesz z siebie dumna.

Twój kierunek rozwoju mniej rzuca się w oczy, ale przecież też jest interesujący. Może zostaniesz w przyszłości wybitnym prawnikiem, znakomitym sędzią, prokuratorem lub obrońcą, bądź też autorem wielu zajmujących publikacji z zakresu prawa? Brzydkie kaczątko?! To żadna ujma. Właśnie ono w baśni Andersena zamienia się w pięknego białego łabędzia.