Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Jak zegarek szwajcarski

Joasia rzadko dotrzymuje słowa. Jest milutką laską, a przynajmniej stara się wywołać takie wrażenie, ale przy tym wyjątkowo roztrzepaną. Obiecuje, że będzie na mnie czekać i zarzeka się, że nie zawiedzie, ale co z tego? Jeżeli z nią się umówię, muszę się liczyć z tym, że nie zastanę jej w domu. Coś jej zawsze wypadnie, co okaże się o niebo ważniejsze. Odbierze telefon i gdzieś pobiegnie, a potem mnie przeprasza. O ile jeszcze pamięta, że się ze mną umówiła. Co robić? Sam staram się wywiązywać z obietnic i drażni mnie, gdy inni olewają ustalone terminy. Są chyba jakieś zasady? A zależy mi na tym, żeby się z nią zaprzyjaźnić.

Szymon, l. 16

Chłopak i dziewczyna to dwa różne światy. Stąd tarcia i zgrzyty. Jedni są w stanie dopasować się do siebie, inni nie. Musisz zatem zastanowić się nad tym, co dalej. Jeśli nie potrafisz zaakceptować jej takiej, jaką jest, rozejrzyj się za inną laską, bardziej ci odpowiadającą: stałą, solidną, słowną i niezawodną jak szwajcarski zegarek. Na to, że nakłonisz Joasię do tego, by tańczyła jak jej zagrasz, raczej nie licz. Łatwiej bowiem to i owo zmienić u siebie, aniżeli u bliźniego.

Dziewczyna może mieć śliczną buźkę i zgrabną sylwetkę, jednak wcale z tego nie wynika, że między nią a zafascynowanym nią facetem będzie wszystko jak trzeba, zaś ich partnerskie relacje okażą się nacechowane zrozumieniem i harmonią. Olśniewająca uroda nie zastąpi zgodności charakterów. Dwoje ludzi musi umieć znaleźć wspólny język, co wymaga skłonności do ustępstw. Zbyt duże rozbieżności na polu nawyków i przyzwyczajeń mogą poważnie dzielić i prowadzić do nieporozumień.