Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Kontempluje piękno całek

Mamy odmienne zamiłowania i różnimy się w zapatrywaniu na życie. Lubię techno, on zaś uwielbia muzykę klasyczną, zwłaszcza fortepianową i skrzypcową; czytuję tkliwe romanse i powieści grozy, on — sięga z przyjemnością po trudne opracowania naukowe, niekiedy filozoficzne, cytując Hegla, Pascala i Sartre'a. Przepadam za tańcem, pływaniem, jazdą na rowerze, tenisem i wyprawami w góry, on zdecydowanie woli szachy, krzyżówki, szaradę i inne rozrywki umysłowe. Może całymi godzinami siedzieć nad równaniami z matematyki, kontemplując piękno całek. Czy takie dwie monady, jak my, mogą znaleźć wspólną ścieżkę przez życie? I czy może je trwale połączyć jakaś boska harmonia przedustawna?

Edyta, 1. 19

Odmienność zainteresowań i upodobań nie przeszkadza temu, by wspólnie ułożyć sobie życie. Chodząc ze sobą i przyjaźniąc się, możecie uzupełniać się i wzbogacać. Oczywiście, pod warunkiem, że uszanujecie wzajem swe odmienne pasje. Jeżeli będziesz dumna z tego, że masz chłopca intelektualistę, istnego mózgowca, on zaś pozostanie ukontentowany tym, że poświęca mu czas dziewczyna żywa i z temperamentem, wasz związek będzie się umacniać i pogłębiać. Nic gorszego niż nuda i jałowa zgodność opinii we wszystkich kwestiach.

Z tymi monadami nie ma co przesadzać. Konkretni, żywi ludzie, z krwi i kości, oddziałują na siebie. W życiu jest trochę tak jak w podręcznikowym układzie naczyń połączonych. Widać to zresztą już przy analizie twojego listu. Rzucasz terminami, żywcem wziętymi z obszaru zainteresowań twego chłopca. Nie tylko więc ty wpływasz na niego, ale i on na ciebie.