Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Krzywi się na termometr

Dziewczyna, z który teraz chodzę, jest zdania, że środki antykoncepcyjne są najlepszym sposobem na to, żeby uniknąć ciąży. Rozmawiamy raczej szczerze, choć i zarazem czysto teoretycznie, gdyż póki co za wiele nas nie łączy.

Mnie natomiast uczono, że dopuszczalne są tylko metody naturalne, takie jak test termiczny. Dyskutujemy ze sobą, lecz ona nie daje się przekonać. O termometrze wyraża się z przekąsem.

Borys, 1. 19

Metody naturalne są wartościowe. I to nie tylko dlatego, że przedkłada je wiernym Kościół katolicki. Niektórzy odrzucają je jedynie z tego powodu, że optują na ich rzecz duszpasterze. Zatem na zasadzie pewnej przekory czy buntu przeciw «ciemnogrodowi».

Spróbuj dalej ciągnąć ten temat w rozmowach. Doświadczenie uczy, że dzieci, których rodzice stosowali metody naturalne, aprobują je bez oporów i chętnie po nie sięgają. Są one czym stosunkowo nowym w naszych realiach i dlatego sporo małżeństw — nie ma co kryć — najzwyczajniej w świecie ich nie zna i nie próbowała się ich sobie przybliżyć. Być może, twoją dziewczynę coś łączy z takim nastawieniem środowiskowym.

Szukaj rozwiązania na praktycznej płaszczyźnie. To znaczy — podsuwaj jej fachowo napisane książki i broszury. Możecie także wspólnie się wybrać z wizytą do poradni rodzinnej, w której się je propaguje. A ostateczny argument? Wiadomo! Nigdy dość nauki...