Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Brat chodzi z Murzynką

Mój starszy brat, studiujący obecnie na uniwersytecie, ma nową dziewczynę. Z poprzednią, z naszej wioski, z którą chodził przez trzy lata, rozstał się raz na zawsze. Zresztą ona już wyszła za mąż. Rzecz w tym, że jego nowa dziewczyna nie jest Polką. Jest cudzoziemką. Uczy się na tym samym, co Grzegorz, wydziale.

Gdy ją pierwszy raz ujrzałem, odwiedzając brata w akademiku, nie wierzyłem własnym oczom. Sophie jest bowiem Murzynką. Pochodzi z Kenii. Jest bardzo miła, kulturalna i uczynna. Dość dobrze mówi po polsku. A poza tym płynnie po angielsku i po francusku. Jak się mama dowiedziała o tej czekoladowej piękności, wpadła w straszną złość i omal się nie pochorowała. Powiedziała, że mu nigdy takiej żony nie wpuści do domu. Chciałbym, żeby zmieniła zdanie.

Andrzej, l. 14

Starszemu pokoleniu trudno się przystosować do szybkiego tempa przemian. Wiadomo, przyzwyczajenie jest drugą naturą. — L'habitude est une seconde nature! — jak powiedziałaby zapewne Sophie. Być może, twoja mama zmieni zdanie, gdy osobiście pozna tę czekoladową piękność. Jeśli na tobie zrobiła dobre wrażenie, zapewne też zdobędzie sobie serce przyszłej teściowej.

Czy możesz mamie jakoś pomóc? Wydaje mi się, że tak. Postaraj się o kasety z filmami, w których grają — na przykład — Eddie Murphy czy Whoopi Goldberg. Niech mama zobaczy, że Murzyni wcale nie bębnią na tam-tamach i nie tańczą półnadzy w spódniczkach z liści, lecz że zachowują się w sposób cywilizowany, podobnie jak biali.