Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Nadrabianie zaległości

Żałuję błędu, który popełniłam. Zależało mi na pewnym chłopcu z mojej uczelni. Traktował mnie życzliwie, choć z odrobiną dystansu. Chętnie rozmawiał ze mną na tematy naukowe. Jednak nie chodziliśmy ze sobą, pozostając jedynie na stopie koleżeńskiej.

Zaproponowałam mu, żeby się ze mną przespał. Lata szkolne prześlęczałam nad podręcznikami, ciężko pracując nad pozycją lidera w klasie. Brakowało mi więc doświadczenia w postępowaniu z męską połową świata. Nie umiem też stosować żadnych babskich strategii. A ponoć można owinąć sobie faceta wokół palca. A poza tym jakoś nigdy nie myślałam o tym, żeby modnie się ubierać.

I jaki był rezultat? Po mojej «ofercie» zachowuje jeszcze większy dystans, lustruje mnie nieco podejrzliwie i chyba zaczyna mnie unikać.

Grażyna, l. 21

Istotnie, mało taktyczne posunięcie. W ten sposób oferują swe usługi panienki lekkich obyczajów. Zero uczuć i intymności. Odczekaj jakiś czas, może ochłonie. Zaległości w strategii męsko-damskiej można nadrobić. Nikt ci nie każe wiecznie być molem książkowym. Oprócz wiedzy teoretycznej, którą zdobyłaś, wysiadując nad skryptami i kajetami, masz na pewno sporo kobiecej intuicji. Wypada do niej się odwołać.

W pierwszej kolejności powinnaś zadbać o aparycję. Musisz uwierzyć, że możesz stać się atrakcyjną dziewczyną z seksapilem. Nie stroń od kolegów i koleżanek, angażuj się w życie towarzyskie. Wykoncypuj, co zrobić, żeby być na topie. Na jakiś czas odłóż na bok opasłe buchy naukowe, a zacznij zaglądać do ilustrowanych magazynów dla kobiet. I podpatrywać laski, które korzystnie się prezentują, a przy tym nie mają takich kłopotów jak ty. Bielizna, stroje, fryzura, kosmetyki, makijaż i tym podobne. Tego wszystkiego można się nauczyć, jeśli się naprawdę chce.

Kolejną sprawą jest pielęgnowanie uczuć. Z facetem nie da się tak jak z zakurzonym tomem w bibliotece. Jest drugim ja, z którym trzeba umieć się zaprzyjaźnić.