Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Nie odwzajemnił moich uczuć

Z przystojnym i miłym chłopcem, na którym skrycie mi zależało, nigdy nie chodziłam. Ocieraliśmy się nawzajem o siebie przez kilka lat, a nawet zawiązała się między nami nić porozumienia. Kilka razy pożyczał mi książki o tematyce religijnej. Nigdy jednak nie próbowałam otwarcie zaangażować się w tę przyjaźń, odkładając to ciągle na później. Zdał maturę celująco, co sprawiło mi przyjemność. Jesienią dowiedziałam się jednak, że wstąpił do seminarium duchownego. Ogarnęła mnie czarna rozpacz. Nie tak wyobrażałam sobie dalszy ciąg jego życia. Zaczęłam modlić się o to, by zrezygnował ze swych zamiarów i by wrócił do mnie.

Joanna, 1. 18

Mądry Polak po szkodzie! Może to porównanie cię urazi, ale przypominasz psa, który warcząc waruje przy kości. Sam nie zeżre i innemu nie da. Przecież kolega, o którym piszesz, nigdy nie był twoim chłopcem. Może nawet nie wiedział, że coś do niego głębszego czujesz. Skoro wcześniej nie zdecydowałaś się na to, żeby zaangażować się w ten związek, to dlaczego teraz, kiedy już odszedł definitywnie w swoją stronę, rzucasz mu się na szyję?

Musisz uszanować jego wybór, Joasiu! A modlitwa, podejmowana z przyziemnych pobudek, nie ma najmniejszego sensu. Czyżby Bóg, w którego wierzysz, miał spełniać twe zachcianki? Co więcej, miał naprawiać twoje błędy? Życie biegnie naprzód, niosąc ciągłe nowości. Spotkasz wiele interesujących osób. Nie warto więc masochistycznie powracać do przeszłości i tego, co się nie powiodło. Jeszcze wszystko przed tobą!