Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Nie wierzy w mężczyzn

Moja koleżanka ze szkolnej ławy, której imienia nie chcę tu przywoływać, miewa zaskakujące poglądy na życie i chętnie się nimi dzieli. Dyskutujemy o tym i owym, wymieniając się uwagami i spostrzeżeniami. W romantyczne związki nie wierzy i jest zdania, że jeżeli nie pójdzie się z facetem do łóżka, to go się przy sobie nie utrzyma. Uważa, że z samcami nie można inaczej.

Gertruda, 1. 15

Twoja koleżanka nie jest akurat w tym poglądzie odosobniona, bowiem jej pokraczne stanowisko podziela spory procent kobiet. Żywią one głębokie przekonanie, że reprezentanci brzydszej płci nie są zdolni do przejawiania uczuć wyższych. Innymi słowy, że są dzikusami, których trzeba więzić w klatkach, gdyż na wolności będą ganiać od samicy do samicy — co stawia pod znakiem zapytania sens budowania z nimi więzi i wyklucza nadzieję na wierność, nie mówiąc o przyjaźni. Najczęściej też podświadomie szukają facetów, którzy odpowiadają temu mylnemu wyobrażeniu, bo uważają, że innych nie znajdą.

Oczywiście, w obrębie obu płci nie brakuje osobników prymitywnych i tego się nie zmieni. W oparciu o to nie można jednak urabiać sobie poglądów na temat ogólnie wszystkich mężczyzn lub kobiet. Byłoby to niebezpieczną i z gruntu błędną generalizacją.

Facet facetowi nierówny. Każdy ma w sobie coś fascynującego, co decyduje o jego uroku i niepowtarzalności. Nie da się dobrze go poznać, jeśli z góry się założy, że jest tylko zwierzęciem łownym, wpadającym w sidła seksu.