Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Pokorne cielę dwie krowy ssie

Nauczycielka od geografii uwzięła się na mnie. Wywołuje mnie do odpowiedzi niemal na każdej lekcji, wymyślając pytania, na których każdy by się wyłożył. Stara mi się udowodnić, że jestem idiotką. Inni świetnie się tym bawią, bo ich to nic nie kosztuje. Obstawiają jak na wyścigach, typując zwycięzcę. Oczywiście, bronię się jak mogę, nie przebierając w środkach. Jestem znana z ciętego języka, więc potrafię jej dogryźć.

Mimo wszystko, czuję się już zmęczona tą wojną...

Lucyna, 1. 17

Przypuszczam, że nie tylko ty odczuwasz zmęczenie. Nauczycielka zapewne również ma dość tej sytuacji. Nikt nie ma żelaznych nerwów. Wygra w tej wojnie, gdyż jest w posiadaniu atutów, którymi nie dysponujesz. Stawia oceny do dziennika. Jaka na to rada? Powszechnie znana. Pokorne cielę dwie krowy ssie! Zaradny i inteligentny uczeń nie tylko przygotowuje się do odpowiedzi przed tablicą, ale również umiejętnie układa sobie stosunki z ciałem pedagogicznym. Przecież to połowa sukcesu.

Radziłbym ci zatem ugiąć się przed tą zołzą. Możesz do niej podejść i wyznać pokornie, najlepiej w cztery oczy: «Pani profesorko! Bardzo przepraszam! To ja zaczęłam tę awanturę i zachowuję się jak idiotka. A w gruncie rzeczy geografia mnie bardzo interesuje. To klucz do poznania świata!» Nie wiem, czy belferka akurat w to ostatnie zapewnienie uwierzy, tym niemniej na pewno dobrze przyjmie gest pojednawczy. I co potem? Stulić uszy i zabrać się do nauki.

Uwierz mi, geografia jest naprawdę zajmująca.