Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Ryzyko zaangażowania

Od pewnego czasu chodzę z Darkiem. Jest świetnym kumplem, umie się do mnie dostosować i toleruje moje kaprysy. Ale naprawdę podoba mi się Jarek, chłopak o rok od niego starszy. Przy Jarku tracę jednak pewność siebie, pocą mi się ręce, a głos zaczyna mi drżeć. Boję się, że musiałabym mu się podporządkować. Działa mi bowiem silnie na zmysły. Wolę nie pisać, co się ze mną dzieje, kiedy do mnie podchodzi. Bąkam coś niewyraźnie, gdy do mnie zagadnie, lecz w pierwszym odruchu mam ochotę uciec. Potem żałuję, że mu się nie rzuciłam na szyję.

Dorota, l. 17

Tak silny magnetyzm nie jest — mimo wszystko — zagrożeniem i nie stanowi powodu do łez, choć bywa w melodramatyczny sposób przedstawiany. Oczywiście, niesie z sobą odczuwalne ryzyko. Dziewczyna bowiem musi zsunąć się z piedestału, na którym dotąd stała, narcystycznie zadowolona z siebie i wizerunku, jaki sobie stworzyła. Może trochę przypominać debiutującego aktora, którego łapie silna trema przed wejściem na scenę. Ten w świetle jupiterów ma odkryć przed widzami swoją duszę.

Przy Darku możesz bezpiecznie grać rolę gwiazdy, która zbiera hołdy od towarzyszącego jej mężczyzny — satelity. Przy Jarku role prawdopodobnie się odwrócą. Od ciebie tylko zależy, na co się zdecydujesz. Czy na chłodny i spokojny związek, wygodny dla ciebie, z facetem, służącym za dywanik dla twoich stóp, czy na gorącą i namiętną miłość, mogącą wstrząsnąć twoim życiem.

Nie musisz od razu wybierać. Spróbuj najpierw oswoić się z Jarkiem i bliżej go poznać. Na pewno cię nie pogryzie!