Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Strzała Amora

Dawniej olewałem Joasię, była skromna, niepozorna — i wydawała mi się raczej nieszczególna, jeśli chodzi o urodę. A siedzimy w ławkach prawie obok siebie. Jednak się zmieniła, zaś po ostatnich wakacjach wróciła do szkoły opalona, w ekstra ciuchach, dziwnie rozpromieniona i radosna. I chyba się zakochałem. Okazało się, że w ogóle jej nie znałem. Jej usta, ramiona, piersi, nogi, zapach włosów... Zacząłem ją odwiedzać pod byle pretekstem. A to nie wiedziałem, co zadane z fizyki, a to nabrałem ochoty na powieść z jej biblioteczki... Przyszło mi do głowy, że moglibyśmy razem odrabiać lekcje.

Artur, l. 17

Dosięgła cię strzała Amora i jesteś jak nic na rozkosznej uwięzi! W związku z tym wzruszającym światem przeżyć mówi się o magnetyzmie, grawitacji biologicznej, a nawet żartobliwie o szaleństwie hormonów. W psychologii ów wytrącający z równowagi stan ducha nazywa się «transferem» czyli przeniesieniem. Zakochany widzi obiekt westchnień przez różowe okulary. Idealizuje ukochanego i nim się zachwyca. Pragnie jego bliskości i czuje się w jego towarzystwie szczęśliwy. Romantyczni poeci apoteozują uczucie miłości, uznając je za wyjątkowe i przypisując mu twórczą rolę w życiu. Wierzą, że ta nieomal anielska, ba — boska sfera doznań wzbogaca człowieka, uszlachetnia go i czyni lepszym.

Zakochanie się, będące z punktu widzenia teorii ewolucji swoistą pułapką natury, związaną z potrzebą zachowania gatunku, nie oznacza jeszcze dojrzałej i pełnej miłości. Odpowiedzialna miłość wymaga wysiłku i świadomego zaangażowania. Na fundamencie pierwszego uczucia wypada cierpliwie budować gmach autentycznej i głębokiej więzi, porozumienia i zrozumienia. Jednak zdarza się, że fascynacja mija, a uczucie pryska jak bańka mydlana. Dopiero więc czas pokaże, czy z tego, co przeżywasz, Arturze, coś znaczącego dla was obojga wyniknie.

Pierwsze miłości bywają z reguły przelotne, a fascynacje powierzchowne, co nie znaczy, że już w bardzo młodym wieku gorące uczucie nie może związać nas z kimś na całe lata. A nawet do końca życia. Obietnice dozgonnej miłości, składane przez zakochanego, nie zawsze są poważne i należy być ostrożnym z traktowaniem ich serio. Zapomina się o nich, kiedy uczucie odchodzi.