Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

1

Reguły dobrego smaku...

2

Co wypada, a co nie?

3

Mieć styl...

4

Budzić szacunek otoczenia...

Zrobić się na punka?

Nie odpowiadają mi ani ubiór, ani fryzura punków. Zresztą, w ogóle nie odpowiada mi styl bycia, związany z tą modną kiedyś falą w kulturze młodzieżowej. Punki, to już przeżytek. Metale zresztą też. Tymczasem mojej dziewczynie odbiło. Zaprzyjaźniła się z laskami, które mają chłopaków niby-punkowców — i chce teraz, bym się dostosował. I wyglądał jak oni.

Osobiście, wolę schludny, tradycyjny wygląd, marynarkę, czystą koszulę i krawat. Czy mam ulec Agacie i pod jej dyktando zrobić się na idiotę?

Grzegorz, 1. 18

Nie zaszkodzi ci odrobina szaleństwa. Zwłaszcza w czasie wakacji. Wiadomo, ahoj przygodo! Punkiem nie musisz być wiecznie, a wygolone włosy szybko odrosną. Sprawdzisz w ten sposób, jak daleko sięga twoja ogłada towarzyska i potrzeba identyfikowania się z uporządkowanym światem dorosłych. Może odkryjesz, że w głębi duszy jesteś takim samym «prymitywem» jak ci, którymi dotąd pogardzałeś?

Zwykle intuicja podpowiada, jak dalece można się posunąć w modyfikowaniu wyglądu zewnętrznego. Eksperyment ma swoje granice. Możesz pójść na ustępstwa, a skoro Agata ma dość twych sztywniackich ciuchów i chce, żebyś był na topie, postarać się o takie odmładzające korekty, które nie będą się kłócić z twoim dobrym samopoczuciem.

W modzie męskiej są różne style — i nie byłoby źle przetestować na sobie każdy z nich. Faceci rzadziej niż kobiety zwracają uwagę na strój, więc częściej wpadają w sidła zabójczej monotonii. Co nie znaczy, iż sugeruję, byś się próbował wcielić w rolę wywołującego zadymy szalikowca.