Edward Guziakiewicz


P

isarz i publicysta, skupiony — m. in. — na problematyce młodzieżowej. Członek Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Polskich Mediów. W latach szkolnych angażował się w działalność Ruchu Światło-Życie. Potem studiował na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadził kursy przedmałżeńskie w diecezji lubelskiej. Z uczelnią pozostawał związany blisko dziesięć lat, bo po uzyskaniu magisterium rozpoczął studia licencjackie, a potem doktoranckie. Wyjechał na stypendium naukowe do Belgii. Ostatecznie rozstał się z myślą o etatowej pracy naukowej, poświęcając się publicystyce i dziennikarstwu. Jakiś czas pracował jako sekretarz redakcji tygodnika «Gość Niedzielny» w Katowicach, później wszedł w skład zespołu redakcyjnego miesięcznika dla młodzieży «Wzrastanie». Zaznaczył swą obecność na łamach blisko trzydziestu periodyków, głównie katolickich, a jego dorobek publicystyczny obejmuje kilkaset artykułów i opracowań.

W połowie lat osiemdziesiątych zadebiutował jako literat, drukując w miesięcznikach pierwsze opowiadania dla nastolatków. Złożyły się one później na tomik «Randka i inne opowiadania». Znaną z Internetu powieść «Wakacje w Izraelu» napisał w latach dziewięćdziesiątych. Chętnie angażował się w rozmaite przedsięwzięcia dla młodzieży. Tworzy również dla dzieci.

Edward Guziakiewicz
Randka i inne opowiadania

Zebrane na tej stronie niewielkie opowiadania ukazywały się na łamach miesięczników katolickich [«Wzrastanie», «Być Sobą» i «Królowa Apostołów»]. Jedno z nich zamieściło wydawane w Paryżu polonijne czasopismo «Nasza Rodzina». Bohaterami tych miniatur są nastolatki.


Edward Guziakiewicz
Wakacje w Izraelu

Zajmująca współczesna fabuła! Religia, egzotyka i przygoda. Powieść on-line... Akcja tej powieści toczy się w 1978 roku w Izraelu, egzotycznym kraju, w którym jak w tyglu mieszają się i ścierają ze sobą różne tradycje, religie i kultury, a malownicza przeszłość rzuca zaskakujące wyzwania trudnej współczesności.


Edward Guziakiewicz
Savoir-vivre nastolatka

Mieć styl, budzić szacunek otoczenia... Dawniej reguły savoir-vivre'u były dość sztywne, a ich łamanie pociągało za sobą poważne sankcje towarzyskie. Obecnie savoir-vivre jest o wiele bardziej elastyczny. Sztywnych norm ubyło, jednak nadal należy mówić znajomym na ulicy «dzień dobry!» Jeszcze bardziej elastyczny jest savoir-vivre nastolatka. Wiadomo, młodość jest nacechowana dużą zmiennością. Jednak i w tym okresie życia — wbrew pozorom — obowiązuje sporo reguł towarzyskich.


Edward Guziakiewicz
Szukanie Boga

Scena młodych • slang. Jest to dramat o tematyce religijnej, w którym brzmią echa tekstu o Abrahamie z Księgi Rodzaju 18, komemorowanego we wspólnotach neokatechumenalnych. Jego bohaterami są współczesne nastolatki. Roma usiłuje dopomóc swojemu chłopakowi w znalezieniu odpowiedzi na podstawowe pytania egzystencjalne. Czy jej się to uda? Czy Tomek uwierzy w dobro? Czy uwierzy w miłość? I czy uwierzy w Boga?


Edward Guziakiewicz
Z oazą na ty

Autor poradnika «Z oazą na ty», teolog, dziennikarz, pisarz i wydawca, uczestniczył jako animator — w okresie od 1968 do 1976 roku — w przeszło dwudziestu Oazach Nowego Życia i zimowych kursach animatorów.


Edward Guziakiewicz, Romeo z zaświatów, czyli lekcje z duchem

Akcja tego utworu na scenę toczy się w szkole, w liceum, a bohaterami są uczniowie i nauczyciele. To komedia satyryczna w trzech odsłonach, w której główną postacią jest Romeo, duch z zaświatów. Ingeruje on zabawnie w porządek szkolny, a widzą go tylko uczniowie.


Edward Guziakiewicz
W świecie poezji

Biorąc pod uwagę zaprezentowany w Internecie dorobek literacki, Edward Guziakiewicz jest głównie prozaikiem. Niewielka ilość wierszy, jakie napisał w latach dziewięćdziesiątych, składa się wprawdzie na swoisty poetycki kontrapunkt, jednakże na tle sporej ilości prozy słabo widoczny. Co nie znaczy, że te wiersze nie są lubiane.


ZOBACZ

Szukanie Boga

dramat scena młodych slang

Wakacje w Izraelu

powieść

Z oazą na ty

vademecum animatora

MENU

KĄCIK POETYCKI